RTX 40 serisi elektrik faturanıza acımayacak!

RTX 40 serisi elektrik faturanıza acımayacak!

Bundan on yıl önce 400W PSU’lar tüm sistem için yeterli görülüyorken günümüzde bilgisayar bileşenlerinin güç gereksinimi çok arttı. Üreticilerin enerji verimliliği ile ilgili çalışmaları sürse de NVIDIA’nın yeni RTX 40 serisi, oyun oynarken elektrik faturasını daha çok düşünmenize neden olabilir.

RTX 40 serisi güç tüketiminde 400W’ı geçebilir

Son sızıntılara göre RTX 40 serisinin güç tüketimleri 400-500W aralığında olacak. RTX 3090’ın TDP değerinin 350W olduğunu düşünürsek yeni nesil için 50W’a daha ihtiyaç duyulması yanlış gelmiyor. Hala bazı sistemler 400W sağlayan güç kaynakları ile çalışırken bir ekran kartının bu tüketime ulaşması büyük bir adım.

Yine de güç tüketimlerinin bu seviyeye ulaşmasını bir dezavantaj olarak sayamayız. Zira RTX 40 serisi üst düzey bir performans sunacak ve sunacağı pshiftdelete

RTX 40

Performansa göre bir güç gereksinimine sahip olacak. Bu yüzden yeni nesilde 400W güç gereksinimine ulaşması beklenen bir durumdu.

RTX 40 serisinin 2022 sonlarında ya da 2023 başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bununla birlikte RTX 3090’dan 8000 daha fazla olarak 18.432 CUDA çekirdeğine sahip olacağı söyleniyor.

Üst düzey oyuncu sistemleri bir “sorun” haline geliyor

ABD’nin bazı eyaletlerinde üst düzey oyuncu sistemlerinin yüksek güç tüketimleri nedeniyle yasaklanması, üst düzey sistemlerin sorun haline geldiğinin en önemli göstergesi oldu. Özellikle ekran kartlarının gitgide artan güç ihtiyacı, artık bir sistem toplarken TDP değerini daha fazla düşünmemize neden olabilir.

Ekran kartı üreticileri NVIDIA ve AMD’den yüksek performans sunan ekran kartları için bile daha fazla verimlilik bekliyoruz. Eğer bunun aksi olursa yasal sınırlamalar ABD dışındaki ülkelerde de devreye girebilir.

 

 

Kaynak: shiftdelete

Etiketler: , ,