Google Chrome’un yeni sekme tasarımı, akılları karıştırdı

Google Chrome’un yeni sekme tasarımı, akılları karıştırdı

Google, Chrome tarayıcının Android uygulamasındaki sekme düzenini yeniledi. Ancak eski tasarımı geri getirmek hala mümkün.

Google, Chrome uygulamasının Android sürümündeki sekme tasarımını güncelledi. Önceden apayrı bir pencerede açılan sekmeler ve sekme gruplarının yeri değişti. Chrome’un ana sayfasına yerleştirilen özellik, gezinmeyi kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış olsa da eski düzene alışan kullanıcılarda kafa karışıklığı yarattı.

 

Chrome sekmeleri ana sayfada gözükecek

Önceden tarayıcının üst çubuğunda yer alan küçük oval butona tıklandığında Chrome sekmeleri açıyordu. Burada aynı anda kaç tane tarayıcı sayfasının aktif olduğu da gözüküyordu. Test aşamasına başlanan yeni tasarım değişikliğiyle birlikte sekmeler sanki ana sayfanın bir parçasıymış gibi gözükecek.

 

 

 

Yeni tasarımın denemeleri ilk olarak Haziran ayında başlamıştı. Geçen haftadan itibaren kademeli olarak Chrome kullanıcılarının erişimine açıldı. Google güncellemeyi şimdilik zorunlu kılmıyor, yani isteyenler eski düzene geri dönebiliyorlar. Değişikliği beğenmediyseniz ve eski tasarımı istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

  • Chrome’un adres çubuğuna chrome://flags yazın.
  • “Search flags” kısmına enable-start-surface komutunu girin.
  • Start Surface seçeneğini Disabled (Devre dışı) konumuna getirin.

 

 

Disabled seçeneğini seçtiğinizde Chrome Android uygulamasındaki sekme tasarımı eski haline geri dönecektir. Ancak yeni güncellemeyi beğendiyseniz elbette ki bunu yapmanıza hiç gerek yok. Google genellikle test ettiği özellikleri ilk etapta tercihe bağlı bırakıyorken, eğer geri adım atmaya karar vermezse bir süre sonra kalıcı hale getiriyor. Bu bağlamda uzun vadede yeni sekme düzeninin zorunlu olacağını öngörmek mümkün.

 

Kaynak: https://shiftdelete.net/

Etiketler: , , ,