Apple’ın M1X işlemcisiyle planları ortaya çıktı!

Apple’ın M1X işlemcisiyle planları ortaya çıktı!

Apple Silicon işlemcilerin Mac tarafındaki ilk adımı olan Apple M1, türünün ilk örneği olmuştu. Şirketin ikinci nesil işlemcisiyle planları bir süredir merak ediliyor. Bu meraklı bekleyişin bir durağı olarak Apple M1X işlemcisinin hangi cihazlarda bulunacağı bilgisi sızdırıldı.

Apple, M1X işlemcisi ile neler planlıyor?

Apple’ın sonraki nesil işlemcisi ile ilgili oldukça az bilgiye sahibiz. WWDC 2021 etkinliğine kadar işlemcinin adından bile haberdar değildik. Etkinlikte işlemci ile bilgi verilmedi ancak YouTube’daki resmi duyuru videosunun etiketlerinde Apple M1X işlemcisi de görünmüştü.

MacBook

Bloomberg’ten Mark Gurman, Kasım 2021’i Apple Silicon için bir dönüşüm olarak niteledi. Gurman’a göre Kasım ayında Apple M1X işlemcili MacBook Pro ve Mac mini tanıtılacak. Bunun ardından ise 2022 yılı içerisinde MacBook Air’in yenileneceğini ve yenilenen sürümün MagSafe desteğine sahip olacağını da iddia ediyor.

Çıktığı dönemde fiyatı ile gündem olan Mac Pro için de bir yenilenme söz konusu olabilir. Fakat Mac Pro, Gurman’a göre Intel işlemciyle gelecek. Söylemine göre Kasım ayında tanıtılacak yeni Mac Pro, Intel Ice Lake Xeon W-3300 işlemcisine sahip olacak. 2022 sonunda gelmesi planlanan Apple Silicon işlemcili Mac Pro ise 20 çekirdekli ve 40 izlekli işlemciyle gelebilir. Üstelik tasarımda da büyük değişim bekleniyor, söylenene göre önceki nesillerin yarısı boyutunda bir Mac Pro görebiliriz.

Mac Pro

Apple’ın M1X işlemcisiyle başka neler planladığını ilerleyen günlerde ortaya çıkacak sızıntılarla öğreneceğiz. Kasım ayı yaklaştıkça analistler daha fazla bilgi sunacaktır ve bu bağlamda Apple Silicon hakkında daha fazla bilgiye erişeceğiz.

Kaynak: shiftdelete

Etiketler: , ,