4K Monitöre Gerçekten İhtacınız Var Mı?

4K Monitöre Gerçekten İhtacınız Var Mı?

Bugünlerde herkes 4K monitörlerden bahsediyor gibi görünüyor ve bunun iyi bir nedeni var. Binlerce, YouTube videosuyla 4K’da daha fazla içerik görmeye başlıyoruz,yayın platformlarından bahsetmeye gerek bile yok.

Ancak, işinizi halletmek veya en iyi PC oyunlarını oynamak için 4K monitör almak buna değmeyebilir.Oyuncular muhtemelen daha hızlı bir yenileme hızı isteyecek ve Cyberpunk 2077 gibi oyunların yüksek çözünürlükte çalıştırılması çok zor. Yaptığınız şeylerin çoğu dosya işlemi  veya e-postalar ile ilgiliyse, bu kadar yüksek bir çözünürlük kullanmaktan kazanacağınız çok az şey var. Bu nedenle, bilgisayarınızı ne için kullanırsanız kullanın kusursuz bir 4K deneyimi sunmayı vaat eden RTX 3080 gibi son derece güçlü donanımların ortaya çıkmasıyla birlikte, birinci sınıf bir 4K monitöre sahip olup olmamanız gerektiğini kendinize sormaya değer veya bunun yerine 1440p veya 1080p ekran alabilirsiniz.

 

4K Oyun 

Oyuna herhangi bir önem veriyorsanız, muhtemelen PS5 ve Xbox Series X’in tamamen 4K oyunla ilgili olduğunu biliyorsunuzdur, bu konsollar gerçek işleme çözünürlüğü söz konusu olduğunda çoğunlukla yetersiz kalsalar bile – çoğunlukla oyunların çözünürlüğünü yükseltmek için yöntemler kullanıyorlar. 

Ancak Eylül 2020’de Nvidia GeForce RTX 3090’ı duyurduğunda, grafik kartının sadece 4K’da değil 8K’da da oyun oynayabileceğini duyurdu  sanki 4K zaten bitti ve biz zaten 8K’ya geçmeye hazırız gibi görünüyordu, ama kesinlikle henüz orada değiliz. RTX 3080 ve Radeon RX 6800 XT gibi 4K oyun oynamanın üstesinden gelebilecek grafik kartları olsa da, piyasadaki çoğu grafik kartı bunu yapamaz. Steam Hardware anketine göre GTX 1060 şu anda en popüler grafik kartı, ve bu kart gerçekten sadece 1080p oyuncular içindir ve bu noktada bile zorlanmaya başladı, özellikle daha çok grafik gücü isteyen oyunlarda.

Hiç kuşkusuz, aynı donanım anketine göre, Steam kullanıcılarının sadece %2.14’ünün 4K monitör kullanması, %68’inin hala 1080p ekranlar ve %8.24’ünün 1440p kullanması şaşırtıcı değil.

Ve bu son çözünürlük ilginç olanı, özellikle yüksek yenileme hızına sahip monitörleri düşündüğünüzde. Nvidia GeForce RTX 3080, çoğu oyunu 60 fps civarında 4K’da kesinlikle oynayabilirken, 1440p’de daha da akıcı bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

Örneğin, Nvidia’nın amiral gemisi kartı incelememizde, RTX 3080’in Horizon Zero Dawn’da 4K’da 70 fps alabileceğini gördük ki bu mükemmel. Ancak 1440p’de,116 fps’ye ulaşabildi . Özellikle World of Warcraft ve Overwatch gibi tepkilerinizin hızının her şey olduğu çevrimiçi oyunlarda, 1440p monitör muhtemelen çok daha mantıklı olacaktır. 

 

Fiyat Konusu

4K monitörler zamanla ucuzlamaya başladı ancak yine de ucuz bir şey aldığınızda karşılığını alamayabilirsiniz. Bu 4K bir ekran olsa da kaliteli bir panel kullanmayabilir. Yalnızca 300 nit parlaklığa sahip olan ve sRGB spektrumunun %94’üne ulaşan bir TN paneli oluyor.
Aynı paraya, fotoğraflarınızdaki tüm renkleri kapatmayacak ve daha iyi görüş açılarına sahip olacak çok daha güzel bir 1080p veya 1440p ekran elde edebilirsiniz.

Ve daha düşük çözünürlüklü ekranlarda bulacağınız bu yüksek yenileme hızları sadece oyuncular için değil. Bilgisayarınızda yaptığınız her şey, bir pencereyi masaüstünde hareket ettirmekten fare imlecinizi hareket ettirmeye kadar yüzlerce küçük animasyonla desteklenir. Yüksek yenileme hızına sahip bir ekran, kendiniz deneyimleyene kadar tarif etmesi zor olan bir pürüzsüzlüğe sahiptir.  

 

İçerik Üretimi 

4K monitör oyun oynamak için pek bir anlam ifade etmese de, bu onların tamamen değersiz oldukları anlamına gelmez. Daha önce de belirttiğimiz gibi, 4K’da çok fazla içerik mevcut ve oturma odamızda TV’de 4K film izlemeyi her zaman sevecek olsak da, aslında bir içeriği oluşturmak tamamen farklı bir hikaye.  

4K’da video düzenliyorsanız, üzerinde çalıştığınız şeyi gerçek zamanlı olarak görmek, küçük ayrıntıları tespit etmeye çalışırken çok yardımcı olur. Aslında, düzenli olarak 4K içerikle çalışan video düzenleyiciler için en iyi 4K monitörler bile  artık yeterli olmayabilir. 5K ve hatta 8K monitör ile projenizin tüm ayrıntılarını görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Etiketler: , ,